Haber

Almanya’daki Kürt Cemaati’nden AK Parti seçmenine eleştiri

Alman Kürt Toplumu Lideri Ali Ertan Toprak, seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy veren Almanya’da yaşayan seçmeni eleştirdi. Alman Yazı İşleri Ağı’na (RND) konuşan Toprak, “Burada demokrasiden hoşlananlar Türkiye’de istibdadı destekliyor” dedi.

Ali Ertan Toprak, 14 Mayıs’ta yapılan sandık sonucuyla ilgili olarak, “Seçim sonucu hüsran oldu. Milliyetçi-İslamcı ideoloji kazandı ve ikinci favori Erdoğan. Önümüzdeki yıllar için iyi şeyler görmüyorum.” .”

SEÇMENLERİN YÜZDE 65’İ ERDOĞAN’I SEÇTİ

Geçtiğimiz Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerine Almanya’dan yaklaşık 1,5 milyon Türk vatandaşı da katıldı. Kesin olmayan sonuçlara göre Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Almanya seçmeninin yüzde 65,4’ünün oyunu aldı. Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu da Erdoğan’ı takip etti. Seçmenin %32,61’i Kılıçdaroğlu’na oy verdi. Türkiye’de oylarını sürpriz bir şekilde artıran ATA İttifakı’nın adayı Sinan Ogan, Almanya’daki seçmenden yüzde 1.2 oy aldı. Adaylıktan çekilen Muharrem İnce’nin oy oranı ise yüzde 0,70’te kaldı.

2018 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Almanya’da seçmenlerin yüzde 64,8’inin oyunu Erdoğan kazandı. Erdoğan’ın en güçlü rakibi Muharrem İnce yüzde 21.9 oy aldı. (DW Türkçe)

kargihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu