Haber

Cansuyu ve AGD-MGV depremzedeler için bölgede.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından 10 ilde önemli yıkımlar meydana gelirken, bölgede 13,5 milyon kişi depremlerden etkilendi. 6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından bölgelerde görev yapmaya başlayan Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Anadolu Gençlik Derneği-Milli Gençlik Vakfı (AGD-MGV) Genel Başkanları, çalışmalarına ilişkin ortak basın açıklaması yaptı.

AFAD’A SABAH 6’DA BİLDİRİLDİ İLK GRUPLARIMIZ SABAH 7’DE BATIKTA ÇALIŞMAYA BAŞLADI

Depremin ilk anından itibaren deprem bölgelerinde çalışmaların devam ettiğini belirten Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü, “Saat 04.17 sıralarında deprem meydana geldi. AFAD saat 6’da bize haber verdi. Ekiplerimiz saat 9’da yola çıktı. Ancak saat 07.00 sıralarında Adana’da bulunan Arama Kurtarma ekibimiz enkazın başında çalışma başlattı. Bu nedenle üs teşkilatlarımızla depreme en hızlı şekilde tepki veren bir yapıda olduğumuzu memnuniyetle gözlemliyoruz.”

HAKLARIN İSTEĞİNİ KAZANMAK VE İNSANLIĞA HİZMET ETMEK İÇİN KURULMUŞ KURULUŞLARIZ

Türkiye genelinde yaygın örgütlenmeye sahip kardeş kuruluşlara dikkat çeken Köylü, yapılan çalışmalara bakış açılarının birebir aynı olduğunu belirterek, “Cansuyu derneği olarak arama kurtarma ekiplerimiz ve yardım kuruluşlarımız var. Ancak bunun yanında halk arasında çok yaygın olan kardeş kuruluşlarımız da var. Bunların başında Türkiye’nin en güçlü gençlik örgütü olan kuruluşumuz Anadolu Gençlik Derneği (AGD) gelmektedir. Onlara sahip olduğumuz için Tanrı’ya şükrediyoruz. Bu kuruluşlara hangi açıdan bakarsak bakalım, bakış açımız birebirdir. Bakış açısı tüm Milli Görüş Kuruluşlarında, gerek gençlik derneğimizde, gerek öğretmen birliklerimizde, gerekse teknik kadromuzda birebirdir. Bizler hakkın iradesini kazanmak ve insanlığa hizmet için kurulmuş teşkilatlarız. Bu bakımdan gönüllerimiz her noktada rahat. Bu sayede çok hızlı bir şekilde olaylara gidebiliyoruz” dedi.

BUGÜNDEN SONRA AFET BÖLGELERİNDE HİZMET VERECEĞİZ

Türkiye genelinde AGD-MGV ile çalışmaya devam edeceğini söyleyen Köylü, Türkiye’nin şok ve afetler ülkesi olduğunun altını çizerek, “İnşallah bundan sonra da afet bölgelerinde hep var olacağız. İnşallah sadece bölgedeki kardeşlerimizin değil, Anadolu ve diğer illere dağılmış hayatta kalanların da yanında olacağız. Sarsıntının ilk anından itibaren tüm milletimizin kalbi bölgede mağdur olan kardeşlerimiz için attı. Milletimiz elinden gelen gayreti gösterdi. Allah tüm milletimizin yardımcısı olsun diyorum. Orada şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diler, yaralı kardeşlerimize bir an önce şifa bulmalarını Yüce Allah’tan niyaz eder, acı içinde olan kardeşlerimize Allah’tan sabırlar dilerim. Tüm milletimize geçmiş olsun, tüm milletimizin başı sağolsun” dedi.

Bu süreçte ben değil biz şeklinde hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Köylü, şöyle konuştu:

“Cansuyu, AGD ve karada tüm milkomuzla uyum içinde büyük bir çalışma yürütmüş olsak da karada yalnız biz değildik; hemen hemen bütün STK’lar, bütün inanç ehli gruplar oradaydı. Ve ellerinden geleni yaptılar. Böyle zamanlarda kimsenin bana ben demeye hakkı yoktur; Herkes biz demeli. Biz Kimiz? 85 milyonluk bir ülkeyiz. Erbakan hocamızın dediği gibi; “Tarihin en şanlı ümmeti biziz” Bizler, Allah’ın izniyle, her türlü sıkıntıyı aşmak, yaşadığımız düşünceyi göğüs göğüse vererek aşmak için ellerinden geleni yapacak insanlardan oluşan bir milletiz. Milletimizin bu değerli emeklerini hiç kimsenin küçümsemeye, değersizleştirmeye hakkı yoktur. Milletimiz bu davranışı sergileyenlerin acizliğini ve kalitesizliğini görmelidir.”

YARALARI ALMADAN VE İHMALİN HESABINI İSTEMEDEN BÖLGEDEN ÇIKMAYACAĞIZ

Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek konuşmasına başlayan AGD-MGV Genel Başkanı Salih Turhan, depremin ilk anından itibaren teşkilatlarının sahada olduğunu belirterek, ” Bölgedeki her ilde lojistik ve uyum merkezleri kurarak, yardım dağıtımı, çadırkentler kurarak, konutlarına erzak dağıtımını sağladık.Cansuyu Derneğimizin profesyonel Arama Kurtarma gruplarının takdire şayan çalışmaları ile Allah’ın izniyle birçok canlı vatandaşımızı enkaz altından kurtarmanın her zaman mutluluğunu yaşıyoruz.İşlerimiz ve tüm bu uğraşlarımız bitmedi.Sabrın ilk saniyelerinden itibaren tüm kardeşlerimiz ‘Kardeşlerimizin yardımına nasıl geliriz’ dediler. , ne yapabiliriz?’ Allah hepimizden razı olsun, bu acıları dindirmeden, bu yaraları sarmadan, sonra da bu acılar yaşanmasına neden olan ihmalin hesabını sormadan bölgeleri terk etmeyeceğimizi ve bu sorunu kapatmayacağımızı belirtmek isterim.”

BU ORGANİZASYONU SONLANDIRMAK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ

AGD ve MGV olarak değerli gördükleri alanlar hakkında bilgi veren Turhan, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çabalarının devam edeceğini belirterek, “Her insanda, her meslekte, her meslekte ahlak, maneviyat ve liyakat lazımdır. resmi olarak, hayatın her alanında ve her anında. AGD-MGV olarak böyle gençler yetiştirmek için çalışıyoruz. Jeoloji, mimarlık, mühendislik ve müteahhitlik alanlarında ahlaklı, maneviyatlı ve liyakat sahibi insanlar yetiştirmek için çabalamaya devam edeceğiz. Deprem; Toplumumuzun iyi niyetini suiistimal ederek ortaya konan kira düzenini, para ve para hırsıyla dikilen binaları, bunlara sebep olanların ikiyüzlülüğünü de ortaya çıkarmıştır. Toplumumuzun her kesimine ulaşarak bu düzenlemenin son bulması için gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.

EĞİTİM ALANINDA TEMELLER VERİLECEK

Deprem nedeniyle eğitim ortamının sağlanması konusuna da değinen Turhan, eğitimin hiçbir koşulda aksatılmamasının değerli olduğuna işaret ederek, “Tüm sivil toplum kuruluşları Milli Eğitim Bakanlığı’na gerekli zemini vermelidir. ve eğitim açığını doldurmak için Yükseköğretim Kurulu. Üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu da belirtmek isterim. Üniversite sınavına girecek ve LGS’ye girecek gençlerimiz için yurtlarımızı açtık ve bu gençlere dershane hizmeti verecek alt yapıyı oluşturuyoruz. Üniversite teşkilatımız depremin olduğu ilk andan itibaren yerde çalışarak destanlar yazmaktadır. Bundan sonra da farklı illere göç eden diğer gençlerin yanı sıra bölgedeki üniversite öğrencilerinin eğitimine destek olacak çalışmalar yürütecek” dedi.

AŞAĞIDAKİ ADIMLAR ATIYOR

Deprem bölgesinden göç etmek zorunda kalan vatandaşların diğer illere bağlanması için çalışmaların olduğunu belirten Turhan, bölgede ve diğer illerde her türlü teşkilatın çalışmalarına devam ettiğini belirterek, “Ortaokul heyetimiz ‘Kaşifler fikirlerini paylaşıyor’ çalışmasına başladı. Lisansüstü Eğitim Kurulumuz akademisyenlerden oluşan bir ekiple deprem raporu hazırlamaya başladı.“Kadın kollarımız ve lise teşkilatlarımız deprem bölgesinde gece gündüz çalışıyor. Gelecekteki çalışmalarımızın altyapısını oluştururlar. Tüm yurtlarımızı ve öğrenci yurtlarımızı sallanan bölgeden farklı illere göç etmek zorunda kalan vatandaşlarımızın kullanımına açtık. Kardeş konut projesini de başlattık. Birçok yeni konut açıyoruz. İl ve ilçe teşkilatlarımızda arama kurtarma ekiplerinin oluşturulması için tüm hazırlıklar başlamıştır” dedi.

“ACI YENİLENMEDEN, YARALAR KAPLANMADAN BÖLGEDEN ÇIKMAYACAĞIZ”

AGD-MGV Genel Lideri Salih Turhan’ın açıklamaları şöyle:

Sayın Cansuyu Derneği Genel Lideri Sayın Mustafa Köylü, yönetim kurulu ve başkanlık üyelerimiz, ücretli basın mensupları.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve aynı gün Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde meydana gelen depremin 13. günündeyiz.

Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ olmak üzere 11 ili doğrudan etkileyen depremde son açıklamalara göre 39 bin 672 vatandaşımız hayatını kaybetti, ağır yaralandı. tüm ülkemiz ve tüm vatandaşlarımız. Suriye’yi de çok etkiledi ve Suriye’de hayatını kaybeden kardeşlerimiz oldu.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve ülkemize sağlık, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Mübarek üç aylardayız. Dün gece Miraç Gecesini gerçekleştirmeye çalıştık. Peygamber Efendimiz, pek çok sıkıntıdan sonra Miraç ile ödüllendirildi. Bu mübarek günlerde duamız, Rabbimizin aziz milletimize bir daha bu acıları yaşatmamasıdır. Bu dertlerimizi bir an önce dindirmeyi nasip eylesin.

Depremin meydana geldiği saat 04.15 itibariyle Anadolu Gençlik Derneği-Ulusal Gençlik Vakfı olarak Cansuyu Derneğimiz ile toplantıya gelerek Afet Uyumumuzu oluşturduk ve başta yönetim kurullarımız, şube başkanlıklarımız ve temsilcilerimiz olmak üzere tüm üyelerimiz ile birlikte Afet Uyumumuzu oluşturduk. , deprem bölgesine ulaştık ve çalışmalara başladık. Bölgedeki her ilde lojistik ve uyum merkezleri kurarak gelen yardımların dağıtımını, çadır kentlerin kurulmasını, aşevleri ile yemek dağıtımını sağladık. Cansuyu Derneğimizin profesyonel arama kurtarma ekiplerinin takdire şayan çalışmaları ile Allah’ın izniyle birçok canlı vatandaşımızı enkazdan kurtarmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Çalışmalarımız ve tüm bu çabalarımız bitmedi. Depremin ilk saniyelerinden itibaren bütün kardeşlerimiz ‘Kardeşlerimizin yardımına nasıl geliriz, ne yapabiliriz’ dediler. bizi çağırdılar. Tanrı hepsini kutsasın.

Bu acıları dindirmeden, bu yaraları sarmadan, bu acılara neden olan ihmalin hesabını sormadan bölgeleri terk etmeyeceğimizi ve bu sorunu kapatmayacağımızı belirtmek isterim.

Hayır ve şerrin Allah’tan geldiğine inandığımız bu kitap, insanlığa çok değerli ve tartışılmaz mesajlar içermektedir. Ancak hafızamızı canlı tutmamız ve acı veren ihmalleri de içeren bu tür değerli olayları unutmamamız gerekiyor.

Bu süreçte toplumsal boyutlarıyla birlikte ele alacağımız ve önceliklendireceğimiz şu konuları arz etmek istiyorum:

 • Ahlak, maneviyat ve liyakat her insanda, her meslekte, her memurda, her alanda ve hayatın her anında olması gereken bir şeydir. AGD-MGV olarak böyle gençler yetiştirmek için çalışıyoruz. Jeoloji, mimarlık, mühendislik ve müteahhitlik alanlarında ahlaklı, maneviyatlı ve liyakat sahibi insanlar yetiştirmek için çabalamaya devam edeceğiz.
 • Deprem; Toplumumuzun iyi niyetini suiistimal ederek ortaya konan kira düzenini, para ve para hırsıyla dikilen binaları, bunlara sebep olanların ikiyüzlülüğünü de ortaya çıkarmıştır. Toplumumuzun her kesimine ulaşıp bu düzenlemenin son bulması için gerekli çalışmaları yapacağız.
 • Sadece depremin olduğu bölgeyi değil tüm ülkemizi etkisi altına alan deprem nedeniyle eğitimin orta zemine verilmesi ve nisan ayına kadar üniversitelerde uzaktan eğitime devam edilmesi kararlaştırıldı. Eğitimin hiçbir koşulda kesintiye uğramaması önemlidir. Eğitim açığının kapatılması için tüm sivil toplum kuruluşlarının da Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Yükseköğretim Kurulu’na gerekli desteği vermesi gerekmektedir. Üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu da belirtmek isterim.
 • Deprem bölgesinden farklı illere göç etmek zorunda kalan vatandaşlarımız için tüm yurtlarımızı ve öğrenci yurtlarımızı hizmete açtık. Kardeş konut projesini de başlattık. Birçok yeni konut açıyoruz.
 • Üniversite sınavına girecek ve LGS’ye girecek gençlerimiz için yurtlarımızı açtık ve bu gençlere dershane hizmeti verecek alt yapıyı oluşturuyoruz.
 • Ortaokul yönetim kurulumuz “Kaşifler oyuncaklarını paylaşıyor” çalışmasını başlattı.
 • Lisansüstü eğitim kurulumuz bir grup akademisyenle beyin sarsıntısı raporunu hazırlamaya başladı.
 • Üniversite teşkilatımız depremin olduğu ilk andan itibaren çalışmalarını toprak üzerinde yürüterek bir destan yazmaktadır. Bundan sonra da farklı illere göç eden diğer gençlerin yanı sıra bölgedeki üniversite öğrencilerinin eğitimine destek olacak çalışmalar yürütecek.
 • Kadın kolları ve lise teşkilatlarımız deprem bölgesinde gece gündüz çalışıyor. Gelecekteki çalışmalarımızın altyapısını oluştururlar.
 • Tüm il ve ilçe teşkilatlarımızda arama kurtarma ekiplerinin oluşturulması için hazırlıklara başlandı.
 • Bundan sonraki süreçte de AFAD, Kızılay, Cansuyu Derneği ve diğer Sivil Toplum Kuruluşları ile iletişimimizi sürdürerek yaraları sarmak için elimizden geleni yapacağız.
 • Rabbimiz bundan sonra böyle acılar yaşatmasın. Ülkemizin değerli insanlarının birliğini bozmasın.

Acil şifalar dilerim…

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
istanbul escort