Ekonomi

Nakit Kraldır: Yatırım Duayeni Buffett Alacak Şirket Bulamayınca Parayı Kasada Bıraktı!

Dünyanın en güçlü insanlarından biri olan yatırımcı Warren Buffet’in şirketi Berkshire, bu dönemde nakitte kalmayı tercih ediyor. Şirketin kasasındaki nakit varlıkları rekor seviyeye ulaşırken, bu paranın bundan sonraki hedefi de merak ediliyor.

Ünlü yatırımcı ve milyarder Warren Buffett’ın şirketi Berkshire Hathaway’in nakit varlıkları 157,2 milyar dolarla rekor kırdı.

Buffett’s Berkshire üçüncü çeyrek gelirlerini yüzde 40,6 artırırken şirketin nakit rezervleri 157,2 milyar dolar ile tarihi bir zirveye ulaştı.

Şirket, kısa vadeli Hazine bonolarına yatırım yaparak artan tahvil getirilerinden yararlanma stratejisi izliyor.

Şirketin açıklamasına göre nakit seviyesi, kısa vadeli Hazine tahvillerine yatırım yaptığı iki yıl önceki zirveyi aştı.

Holding, yüksek faiz oranları ve sigorta kârıyla birlikte 10,76 milyar dolar faaliyet kârı açıkladı.

Her ne kadar Berkshire son yıllarda satın almaları hızlandırmış olsa da, Buffett’ın şöhretini borçlu olduğu ‘büyük anlaşmaları’ bulmakta zorlandığı için nakit hızla birikti.

Cazip alımların azalmasıyla Buffett, hissedarlara fayda sağlayacak şekilde hisse geri alımlarına odaklandı.

Bloomberg HT’nin haberine göre Edward Jones’tan analist Jim Shanahan, “Nakit kullanımı yavaşladıkça Berkshire, nakde değer verme konusunda baskı hissetmeye başlayacak.”

Büyük alımlar yapamayan şirkete yatırımcı ilgisi azalmazken, farklı kesimlerden insanların yer aldığı şirketi, kötüleşen ekonomik koşullara karşı bir savunma olarak gören yatırımcıların payı Eylül ayında rekor seviyeye ulaştı. Bu yardımların bir kısmını geri vermiş olsa da, payı yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 14 oranında arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu